زنبور کردوان، آشنایی با این بلوند دلربای ایتالیایی

زنبور کردوان

فهرست عناوین مقاله

اگر در زمینه زنبور عسل فعالیت کنید، محو زیبایی و شگفتی‌های آن خواهید شد. در این مقاله به یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین نژادهای زنبور عسل می‌پردازیم.

کردوان چیست؟

کلمه کردوان در واقع یک نوع خاص از رنگ زرد است. یعنی این اصطلاح به یک گونه یا نژاد گفته نمی‌شود و در واقع به یک رنگ اشاره دارد.

زنبور کردوان

کردوان در دنیای زنبورداری، یک ملکه و یکی از انواع زنبور عسل از نژاد ایتالیایی است که رنگ طلایی روشن و رفتار بسیار ملایمی دارد.

این زنبور به دلیل داشتن یک ژن مغلوب، در حضور نور تماما رنگی دیده می‌شود و خودنمایی می‌کند. قسمت سینه ملکه کردوان یک حالت رنگ‌شدگی طبیعی دارد و این موضوع، علاوه بر زیبایی بی‌نظیر، تا ۲۵ درصد بیشتر در پیدا کردن سریع‌تر ملکه به زنبوردار کمک می‌کند.

زنبور کردوان تجاری

با انجام تلاقی بین بریدرهای نر و ماده کردوان، زنبورهای تجاری کردوان تولید می‌شوند. این ملکه‌ها هم به صورت جفت خورده طبیعی و هم به صورت تلقیح مصنوعی شده موجود هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر: زنبورهای قاتل آفریقایی

تلقیح زنبور کردوان با سایر نژادها

در برخی نقاط، ملکه خالص کردوان را با سایر نژادها تلقیح می‌کنند و ملکه‌هایی با خصوصیات جدید به اضافه خصوصیت رنگ درخشان، متولد می‌شوند. جالب است بدانید جفت‌گیری ملکه کردوان با نرهای روسی، باعث افزایش رفتار بهداشتی درکارگرهای آن‌ها می‌شود. این موضوع همچنین باعث تنوع رنگی در فرزندان خواهد شد.

تولید صفت کردوان بدون داشتن ملکه

برای تولید این صفت نیاز نیست که حتما ملکه کردوان داشته باشیم. با دو نسل تلاقی کراس و بک کراس با نرهای کردوان، می‌توان این صفت را منتقل کرد.

نحوه عملکرد ژن ایجاد کننده این رنگ

ژن مغلوب ایجاد کننده رنگ کردوان، عملکردی مشابه رنگ چشم آبی و قهوه‌ای در انسان دارد. هر شخص دارای یک جفت ژن است که باعث تعیین رنگ چشم می‌شود. از آنجا که رنگ قهوه‌ای بر آبی غالب است، اگر هر دو والد ژن قهوه‌ای داشته باشند، چشم فرزند قهوه‌ای می‌شود. اگر پدر و مادر هر دو ژن آبی مغلوب داشته باشند چشم فرزندشان آبی رنگ می‌شود. ممکن است دو پدر و مادر چشم قهوه‌ای، یک کودک چشم آبی داشته باشند، اما تنها در صورتی که هر دو حامل ژن آبی باشند. این ژن مغلوب معمولا در زنبور ایتالیایی وجود دارد با این حال ممکن است در سایر زنبورها نیز دیده شود.

ویژگی‌های زنبور کردوان

به طور کلی اگر عاشق زنبورها هستید داشتن چند کندو از این زنبور زیبا را به شما پیشنهاد می‌کنم.
این نژاد به طور کلی دارای ويژگی‌های زیر است:
• نژادی بسیار آرام (در خطر معرض غارت)
• قدرت موم بافی بالا
• مصرف زیاد عسل در زمستان و زمستان‌گذرانی ضعیف
این ملکه در حال حاضر در اکثر نقاط دنیا برای فروش وجود دارد. اگر مایل به افزایش بهره‌وری و ارتقاء عملکرد تولیدی زنبورستان خود هستید، مکمل بن‌زا بی را به شما توصیه می‌کنیم.

اگر مایل به کسب اطلاعات درباره محصول نوآورانه بن‌زا بی (متابولیسم اپتیمایزر و مکمل زنبورعسل بن‌زا بی) هستید، از این صفحه بازدید کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان و عضویت در گروه تلگرامی مشاوره تخصصی زنبورداری اطلاعات خود را وارد کنید.

منبع

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *